تالار فرهنگی هنری جی تاک
 
Register
Welcome
آخرین مطالب ارسالی در جی تاک
 
پاسخ
قدیمی 10th May 2011   #1

farhad30 مرد

مدیر بخش تاریخ،ایران و جهانشناسی و بخش نظامی

 farhad30 آواتار ها

تاریخ عضویت: Jan 2010
نوشته ها: 19,119
تشکر ها: 5,734
از این کاربر 38,759 بار در 15,510 ارسال تشکر شده است.
مایه تیله (مایه دار شماره 32): 42,601

 

بازار تاناكورا در مهاباد، پاتوق خريداران دارا و ندار

بازار تاناكورا در مهاباد، پاتوق خريداران دارا و ندار
مهاباد- بازار تاناكورا (لباس هاي دست دوم خارجي) درمهاباد، باگذشت چندين سال همچنان پررونق انواع خريداران پولدار و فقير را از اقصي نقاط كشور به سوي خود مي كشاند.
به گزارش خبرنگار ايرنا، بازار لباس هاي دست دوم يا تاناكوراي مهاباد يكي از مهم ترين، پررونق ترين و قديمي ترين بازارهاي فروش لباس هاي دست دوم در كشور است.
اين بازار كه نام خود را از سريال قديمي به نام 'اوشين' (سالهاي دور از خانه) به يادگار دارد، همان مراكز عرضه لباس‌هاي دست دوم خارجي هستند كه قدمت آن به حدود 20 سال پيش بر مي گردد.
علت اين نام به زماني برمي گردد كه در يكي از شبكه هاي صدا و سيما سريالي ژاپني به نام 'سالهاي دور از خانه' يا به گفته مردم 'اوشين' پخش مي شد.
در يكي از ماجراهاي اين مجموعه نقش اول فيلم با كمك خانواده اش مغازه اي كه اجناس را به قيمت ارزان مي فروخت به وجود مي آورند و نام آن را تاناكورا مي گذارند.
بازار تاناكوراي مهاباد هم اكنون از تامين‌ كنندگان اصلي لباس‌هاي دست دوم ديگر بازارهاي تاناكورا و مغازه هاي تاناكوراي ديگر شهرها هم محسوب مي‌شود به طوريكه بسياري از مهاباد به عنوان پايتخت تاناكوراي كشور ياد مي كنند.
تعطيلات رسمي و روزهاي پنج‌شنبه و جمعه، اوج شلوغي بازار تاناكوراي مهاباد است و ازدحام اقشار مختلف مردم در اين بازار حكايت از اشتياق آنان به خريد از اين بازار و لباس‌هاي دست دوم آن دارد.
قبل از ورود به بازار تاناكوراي مهاباد به ويژه در ايام تعطيل كه پذيراي بيشترين تعداد خريداران است چيزي كه جلب توجه جلب مي كند، وجود تعداد زيادي خودروهاي مدل بالا و مدل پايين است كه در كنار هم پارك شده اند.
هنگام ورود به اين بازار نخستين چيزي كه فرد را متوجه خود مي سازد بوي خاص و ويژه ناشي از مواد ضدعفوني كننده اي است كه پيشتر به اين لباسها زده مي شود و فرد نيز پس از گشت و گذاري در اين بازار ناخودآگاه اين بو را تا حدود زيادي به خود جلب مي كند.
انواع تي‌شرت، تاپ، گرم‌كن ‌‌هاي ورزشي، باراني و پالتو، كت و شلوار، كيف، كفش و عروسك‌هاي رنگارنگ در مدل‌ها و رنگ‌هاي مختلف و انواع اسباب بازي از پوشاك و وسايلي است كه در اين بازار به چشم مي خورد.
اجناس موجود در بازار تاناكوراي مهاباد از آنچنان تنوعي در رنگ و مدل برخوردار است كه هر مشتري با هر نوع سليقه ‌اي و در هر نوع وضعيت مالي قادر است در آن به خريد بپردازد و كمتر فردي مي تواند پس از ورود به اين بازار دست خالي از آنجا خارج شود حتي اگر براي ديدن به آنجا رفته و قصد خريد نداشته باشد.
بر اساس آمارهاي غير رسمي بازار تاناكورا در مهاباد براي بيش از 10 هزار نفر به طور مستقيم و غير مستقيم اشتغال ايجاد كرده است.
بازار تاناكوراي مهاباد در كنار پايانه مسافربري اين شهر ساليان متمادي است كه در زمين هاي متعلق به شهرداري داير شده و فعاليت مي كند.
اين بازار از دو بخش تقريبا مجزا تشكيل شده كه يك بخش آن متشكل از دكه هايي است كه در قالب چندين راسته مجزا با حدود 200 دكه به هم چسبيده با چوب و با لايه‌هايي از نايلون، حصير و پارچه‌ هاي كهنه و گوني و به صورت سرپوشيده ايجاد شده و بخش ديگر آن شامل مغازه هايي است مدرنتر و داراي ويترين كه در اندازه هاي كوچك و بزرگ با سازه هاي جديد و در جوار بخش قديمي آن ايجاد شده است.
به تازگي، شهرداري مهاباد با ايجاد يك مجتمع بزرگ كه متشكل از بيش از يكهزار مغازه است قصد دارد تا بخش قديمي آن را به اين مجتمع منتقل و اين بازار را ساماندهي كند.
قيمت ارزان و كيفيت مناسب انواع اجناس عرضه شده در اين بازار باعث شده تا مردم دست دوم بودن و يا به قولي غيربهداشتي بودن اين اجناس را ناديده گرفته و پوشاك مورد نياز خود را از آنجا خريداري كنند.
'كامبيز مهرباني'، از اهالي تهران يكي از خريداران اين بازار است كه با عجله در حال جستجو در ميان تي شرت هاي عرضه شده در يكي از اين دكه ها است.
وي در مورد بازار تاناكوراي مهاباد گفت: همه ساله در فصل بهار و اوايل پاييز براي خريد لباس هاي مورد نيازش زحمت سفر را به تن خريده و از تهران به اين شهر مي آيد.
او معتقد است: انواع لباس هاي عرضه شده در اين بازار علاوه بر قيمت مناسب آن از نظر كيفيت نيز بسيار خوب بوده و با كمي زحمت حتي مي توان لباس هاي مارك دار اروپايي خوبي را كه خواهان زيادي دارند از ميان آنها به دست آورد.
'محمد مينايي'، نيز كه به همراه خانواده اش از تبريز به بازار تاناكوراي مهاباد آمده، تنوع و كيفيت بالاي لباس هاي عرضه شده در اين بازار را از دلايل خريد خود از آن عنوان مي كند.
وي گفت: با وجود آنكه برخي ها اين لباسها را دست دوم مي دانند اما كيفيت آنها به مراتب بسيار بالاتر از لباس هاي نو موجود در بازار است.
اين شهروند تبريزي معتقد است: در حالي كه بازار پوشاك و كفش كشور را اجناس بي كيفيت چيني فراگرفته، خريد لباس هاي تاناكورا در بازار مهاباد از لباس هاي چيني موجود در بازار به صرفه تر است هر چند كه قيمت آنها با قيمت اجناس نو چيني نيز برابري كند.
'رحمان رحيم زاده'، از فروشندگان بازار تاناكورا مي گويد: عمده خريداران بازار تاناكوراي مهاباد را مسافران و گردشگراني تشكيل مي دهند كه به صورت عمده از شهرهاي دور و نزديك به اين شهر سفر مي كنند.
وي گفت: در اين بازار به طور دايم مشتري وجود دارد اما روزهاي تعطيل شمار خريداران بيشتر از روزهاي عادي است.
اين فروشنده افزود: در ميان خريداران چند نفر از فروشگاه ها و بوتيك هاي شهرهاي بزرگ از جمله تهران نيز وجود دارد كه لباس هاي نو و مارك دار را به طور عمده براي فروش به فروشگاه هاي خود مي برند.
'كريم جوادي'، از اهالي زنجان و دانشجو كه به همراه چند نفر ديگر از همكلاسي هايش به مهاباد سفر كرده، معتقد است: با چند ساعت وقت گذاشتن و جستجو در اين بازار مي توان خريد بسيار خوبي را با هزينه كمي انجام داد.
وي كه در حال خريد كفش است، گفت: كفش هاي عرضه شده در اين بازار عمدتا نو و از كفش هاي مارك دار است كه قيمت آن كمتر از نصف مشابه آن در بازار شهرهاي بزرگ است و تنها كافي است يك بار شسته شوند، آن وقت هيچ فرقي با يك كفش نو ندارند.
اين دانشجو افزود: خريد از اين بازار براي وي كه دانشجو است و از درآمد بالايي برخوردار نيست بسيار به صرفه بوده و وي سعي خواهد كرد پوشاك زمستاني خود را نيز در سفر آينده خود به اين شهرستان خريداري كند.
در بين طيف وسيع خريداران لباس‌هاي تاناكورا افراد مختلفي از قشرهاي متفاوت جامعه نيز مشاهده مي‌شود كه تمايلي به استفاده از اين گونه لباس ها ندارند.
يك شهروند كرجي نيز كه به همراه خانواده اش به مهاباد سفر كرده، گفت: تاكنون از لباس هاي دست دوم موسوم به تاناكورا استفاده نكرده زيرا معتقد است اين لباسها غيربهداشتي هستند.
وي كه خود را 'مهران طوفاني'، معرفي كرد مي گويد: شايد لباس هاي تاناكورا بعد از جوشاندن و شستن مشكل جدي بهداشتي نداشته باشد اما هيچگاه نمي توان گفت كه ميكروب ها حتي پس از شست و شو هم به طور كامل از بين مي روند.
وي افزود: پوشيدن لباس هاي وطني و بي كيفيت چيني را بر استفاده از لباس هاي تاناكورا ترجيح مي دهد حتي اگر كيفيت آنها هم پايين باشد.
با وجود اظهار نظرهاي مختلفي كه از سوي مسوولان و مردم در زمينه استفاده يا عدم استفاده از اين لباسها به دليل بهداشتي بودن يا نبودن آن ها مطرح مي شود اما هنوز اين بازارها در مناطق مختلف كشور داير بوده و عده ي زيادي را نيز به سوي خود جلب كرده اند.
بيشتر مردم بر اين اعتقادند كه اگر اين گونه لباسها مشكل بهداشتي براي جامعه دارد چرا دست اندركاران و متوليان بهداشت كشور مانع فروش و عرضه اين لباسها در كشور نشده و اقدام به تعطيل كردن اين بازارها نمي كنند.
در هرحال با وجود انكار فروشندگان، مشكل احتمالي اين لباس ها در زمينه مسايل بهداشتي موضوع قابل اغماضي نيست.
رييس بهداشت محيط مركز بهداشت و درمان مهاباد مي گويد: در واقع نمي توان به مصرف كنندگان اين لباس ها اطمينان داد كه پوشيدن اين لباس ها اگر تا به حال برايشان مشكلي ايجاد نكرده هميشه همين طور خواهد بود، چون بسياري از ويروس ها بعد از مدت طولاني خود را نشان مي دهند.
'قاسم اميني' افزود: استفاده از اين گونه پوشاك و كفش ها احتمال بروز بيماريها و مشكلات ناشي از عوامل بيماري زاي موجود در آنها براي مصرف كنندگان را در پي خواهد داشت.
وي گفت: با توجه به قابليت زنده ماندن طولاني قارچها و اسپور آنها در لباسها خصوصا كفش كه داراي محيط مرطوب و مناسبتري براي اسپور قارچها است تا حد امكان نبايد از اين گونه لباس هاي دست دوم وارداتي استفاده شود.
يك كارشناس مسايل اقتصادي هم گفت: يكي از عمده دلايلي كه باعث مي شود لباس هاي دست دوم با استقبال مردم مواجه شود فشار اقتصادي و نداشتن قدرت خريد براي پوشاك نو است.
'قادر عبدالهي'، معتقد است: بدون شك مضرات ورود و عرضه لباسهاي دست دوم خارجي از فايده آن براي كشور بسيار بيشتر است.
وي افزود: جداي از مشكلات بهداشتي كه اين لباسها ممكن است براي جامعه دربرداشته باشد تاثير گذاري آن بر توليدات كارخانه ها و مراكز توليد پوشاك كشور انكار ناپذير بوده و موجب ركود بازار لباس هاي توليد داخل مي شود.
اين كارشناس مي گويد: با وجود آنكه شهرداري و وزارت بهداشت و درمان كاملا به اين امر واقف هستند اما هيچ كدام به طور قاطعانه با اين معضل بزرگ برخورد قانوني نمي كنند.
آنچه كه تاكنون براي بسياري از مردم در زمينه بازار تاناكورا و اجناس عرضه شده در آنها جاي سووال باشد اين امر است كه اينگونه لباس ها و اجناس از كجا و چگونه به بازار كشور وارد مي شود؟
لباس هاي دست دوم براي نخستين بار از طريق مرز پاكستان در سيستان و بلوچستان و عمدتا از طريق شهر ايرانشهر وارد بازار مهاباد شده و پس از ورود به بازار اين شهرستان نام تاناكورا را به خود گرفت.
پس از گذشت يك تا دوسال مرز پاكستان با ايران بسته شده و ورود اين نوع لباس ها نيز متوقف شد اما فروشندگان اين گونه لباس ها به دليل سودخوبي كه نصيبشان مي شد راه ميانبر و نزديكتر ديگري پيدا كرده و آنرا به طور قاچاق و از طريق عراق وارد كشور كردند كه اين امر هنوز نيز به همين شيوه ادامه دارد.
به گفته عمده فروشان بازار تاناكورا در مهاباد، اين اجناس عمدتا از كشورهاي اروپايي، آمريكايي و كانادايي و كشورهاي آسيايي عمدتا ژاپن و كره جنوبي و توسط شركتهاي بين المللي كه در امورخيريه فعاليت دارند به كشور ما راه پيدا كرده اند.
اين لباسها عمدتا در گذشته به طور رايگان به كشورهاي جهان سوم ارسال مي شد اما به دليل سود سرشاري كه اين اجناس براي صادركنندگان خارجي آن در بر داشت هم اكنون به يك تجارت تبديل شده است.
لباس‌هاي دست دوم بعد از ورود به عراق و عمدتا اقليم كردستان عراق به صورت قاچاق به شهر مهاباد انتقال داده مي شوند.
اين لباسها ابتدا توسط فروشندگان از هم جدا و به چند بخش تقسيم شده و لباس‌هاي لكه دار و بسيار كهنه جدا و عمدتا دور ريخته شده و لباسهاي نو و درجه يك و درجه دو و سه آنها نيز جداسازي و به قيمت هاي مختلفي عرضه مي شود.
عمده لباس هاي نو و درجه يك اين محموله ها پس از جداسازي بيشتر به بوتيكها و فروشگاه هاي شهرهاي بزرگ به ويژه تهران ارسال مي شود.
صاحبان اين فروشگاه ها هنگام بازكردن بسته هاي لباسها، پوشاك مورد نظر خود را كه عمدتا نو و مارك دار هستند انتخاب و خريداري مي كنند.
اين گروه بعد از خريد لباس آنها را مورد بازبيني قرار داده و با استفاده از افراد متبحر در خياطي معايب احتمالي آنها را مرتفع ساخته و پس از اتوكشي آن و گاهي الصاق مارك هاي تقلبي آنها را به عنوان لباس هاي نو خارجي به بهاي چندين برابر بفروش مي رسانند.
لباسهاي درجه دو و سه و بخشي از لباس هاي درجه يك نيز پس از جدا سازي اتو زده شده و سرانجام براي فروش به دكه و ويترين بازار تاناكوراي اين شهرانتقال يافته و يا براي فروش به شهرهاي ديگر انتقال پيدا مي كنند.
با اين اوصاف و با گذشت بيش از 20 سال از فعاليت اين بازار، تاناكورا همچنان داراي محبوبيت نگران كننده اي در بين اقشار مختلف مردم اعم از دارا و ندار در سطح جامعه است.
گزارش: منوچهر صمدي

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

farhad30 آفلاين است  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
پاسخ با نقل قول
کاربر مقابل از farhad30 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:
قدیمی 24th August 2011   #2

ebru-ba مرد

کاربر سایت

 ebru-ba آواتار ها

تاریخ عضویت: Aug 2011
نـــام واقعــی: بهروز
محل سکونت: آذربایجان غربی-مهاباد
نوشته ها: 10
تشکر ها: 0
از این کاربر 21 بار در 8 ارسال تشکر شده است.
مایه تیله: 1,000

 

زنده باد ایران،زنده باد مهابادی

ebru-ba آفلاين است  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
پاسخ با نقل قول
 
پاسخ

برچسب ها
مهاباد،, چدار, و, پاتوق, بازار, تاناكورا, خريداران, دارا, در


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code is فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال

سیستم بانکی Policy
Posting New Thread: 20 مایه تیله
Posting New Reply: 5 مایه تیله


تبلیغات در جی تاک

 
***معرفی سایت های مفید***
قیمت گوشی سامسونگ - ثبت هاستینگ و دامنه - قیمت گوشی هواوی - هاست ایرانی ، میزبانی ملی - - قیمت تبلت سامسونگ - -پنل ارسال sms -دانلود رایگان مقاله -دانلود رایگان کتاب دانشگاهی- هاست ایران
هاست ارزان - هاست لینوکس - هاست و دامین - هاستینگ ویندوز - ریسلر هاست - میزبانی سایت پربازدید - طراحی سایت - پنل ارسال اس ام اس SMS قیمت بلیط هواپیما