این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

رییس آژانس‌های گردشگری: افزایش شکایت بابت شنگن تضمینی و مولتی‌پل کانادا

۲۳ خرداد ۱۳۹۸
865 views
بدون نظر

موج گسترده اقدام شماری از هموطنان برای دریافت ویزای شنگن تضمینی و مولتی پل ۵ ساله کانادا در سالهای اخیر، سبب شده تا کسب و کار جذاب و پر سودی نصیب آژانس های گردشگری و موسسات مجاز یا غیر مجاز حوزه ویزا ، گردشگری و مهاجرت شود. بمباران پیامکی روزانه آژانس ها و موسسات بعضا بی نام و نشان که در حد یک سایت یا کانال تلگرامی هستند، نشان می دهد که این حوزه با توجه به دلار ۱۳ هزارتومانی این روزها، سود جذاب و شیرینی دارد. چه شما موفق به دریافت ویزای شنگن بشوید، چه نشوید، سود دلاری فعالان این عرصه، قابل توجه است.

ویزای شنگن تضمینی مثل آگهی اقامت کانادا در ۱ ماه یا اخذ مدرک دکتری از فلان دانشگاه ایران در عرض چند ماه یا پناهندگی تضمینی سوئد در ۱ سال، سرابی بیش نیست و اگر شما با چنین آگهی هایی در فضای مجازی روبرو شدید، مسئولیت شهروندی حکم می کند که مراتب را فورا به پلیس فتا استان محل سکونت اطلاع دهید. در سال ۹۷ در مجموع ۱۶۹ دفتر خدمات مسافرتی لغو مجوز شدند که از این میان ۳۰  آژانس به دلیل شکایات گردشگران و بررسی پرونده آن شکایت، لغو مجوز شد.

به گفته جانشین معاون گردشگری استان تهران، در سال ۹۷ با ۲۲۵۲ شکایت مردم از آژانس‌های گردشگری روبه رو بودیم. در این میان شاهد افزایش ۴۰ درصدی شکایات موضوعی در خصوص تورهای اروپا و کانادا هستیم. چنانکه ۸۷۱ شکایت که یک سوم تمام شکایات را دربرمی‌گیرد با موضوع تورهای اروپا و کانادا بود.​ این درحالی است که سفر به کانادا اینگونه نیست که تعهدی ایجاد شود و وعده اخذ ویزا داده شود و مسافر بدون توجه و تامل به این مهم، تن درهد.

سالانه هزاران هموطن موفق به دریافت ویزای شنگن یا مولتی پل کانادا می شوند و در مقابل، ده ها هزار نفر نیز با وجود مدارک مستند و مستدل و مثبته، از دریافت ویزا باز می مانند و اصطلاحا ریجکت می شوند. دلایل ریجکتی ویزای شنگن و مولتی پل ۵ ساله کانادا را در سلسله گفتارهایی در روزیاتو تشریح کردیم. سالانه میلون‌ها دلار ارز از کشور به واسطه ریجکتی  هموطنان از کشور خارج می شود.

قیمت ویزای شنگن از اول ژانویه ۲۰۲۰ به ۸۰ یورو می رسد

حتما ببینید: شرایط و قیمت دریافت ویزای شنگن از دی ماه ۹۸

سراب شنگن و مولتی‌پل: افیون توده‌ها؟

طبق اعلام اخیر رئیس انجمن دفاتر مسافرتی و جهانگردی ایران، ۴۰ درصد شکایات مردم به این نهاد، شکایت از فعالان حقیقی یا حقوقی مدعی دریافت ویزای شنگن تضمینی یا مولتی پل کانادا است. علت این است که افراد، گول آگهی های پرطمطراق را خورده و پول های صدها دلار به این آژانس ها به امید دریافت ویزا پرداخت می کنند اما از روادید، خبری نمی شود. ویزا گرفتن، از جمله وظایف دفاتر خدمات مسافرتی است اما قید تضمینی، فعل جرم است.

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی و جهان‌گردی ایران یادآور شد: دفاتر خدمات مسافرتی نباید برای دریافت چند دلار بیشتر، دست به انجام چنین کارهایی بزنند. بهتر است از سابقه خود برای راهنمایی مردم استفاده کنند و مردم هم گول تبلیغات بی‌اساس را نخورند. اما به جرات می‌توانم بگویم دفاتر مسافرتی ریشه‌دار، دست به این کار نمی‌زنند اما برخی دفاتر مسافرتی در حال حاضر فعال هستند که که نه تنها مجوز فعالیت ندارند بلکه از بسته شدن هم ترسی ندارند چراکه امروز در یک دفتر و دو هفته دیگر در دفتری دیگر فعالیت می‌کنند. بهتر است مسافران با آگاهی دفاتر مسافرتی خود را انتخاب کنند.

اکنون در فضای مجازی، حدود ۳۰ درصد تبلیغات ویزا، تبلیغ ویزا تضمینی است. بخشی از آنها آژانس‌های مسافرتی هستند و بخش عمده‌ای نیز افراد فاقد صلاحیت هستند. از آنجا که دریافت ویزا جزو تکالیف و وظایف آژانس است، اما دریافت ویزا باتوجه به قوانین و مقررات شرکت مقصد انجام می‌شود. آژانس نمی‌تواند دریافت ویزا را تضمین کند. ویزا با توجه به شرایط سیاسی بین کشورها صادر می‌شود. هرچند اکنون هیچ کشوری ممنوعیتی برای صدور ویزا ندارد اما ممکن است شرایط سخت‌تر شده باشد.

کارگزاری VFS GLOBAL‌هندوستان، کارگزار رسمی ۱۱ سفارت خانه شنگن در تهران است. کارگزاری سنگاپوری COX‌ نیز کارگزار رسمی سفارت ایتالیا در ایران (مستقر در مجتمع لوکس گالریا ) ولنجک است

قرارداد ویزای تضمینی، غیر قانونی است

پرهام جانفشان (مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان تهران) دراین خصوص به ایلنا گفته بود که باید تذکرات لازم به آژانس‌ها درخصوص اخذ ویزا برای مسافران داده شود چراکه آنها حق ندارند در تبلیغات خود به اخذ ویزا به صورت تضمینی تاکید داشته باشند.

هفته دوم خرداد ۹۸، نامه‌ای ابلاغ شد که دفاتر خدمات مسافرتی به هیچ وجه حق ندارند تبلیغاتی درخصوص تضمین اخذ ویزا داشته باشند. چراکه صدور ویزا ارتباط مستقیم به شرایط کشور مورد نظر دارد. اگر آژانسی تخلف کند، برخوردهای قانونی انجام می‌دهیم. البته که نمی‌توانیم هر روز بیش از ۲ هزار آژانس فعال در تهران را کنترل و نظارت کنیم اما اگر شکایتی داشته باشیم، پیگیری می‌کنیم.

اگر شکایتی در این خصوص داشته باشیم، این شکایات در کمیته فنی مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر دلایل کافی داشته باشیم، برخوردهای لازم حتا تا مرحله لغو مجوز آژانس را انجام می‌دهیم و آژانس را ملزم به پرداخت خسارت به مسافر می‌کنیم.

هیچ تضمینی برای دریافت ویزای شینگن و کانادا توسط آژانس‌های مسافرتی وجود ندارد، یادآور شد: برخی از آژانس‌های مسافرتی از میل درونی مسافران برای دریافت ویزای کشورهای حوزه شینگن و کانادا و به تبع آن دریافت تابعیت این کشورها سوءاستفاده می‌کنند و به نوعی کلاهبرداری انجام می‌دهند.

شنگن تضمینی

برای دریافت ویزای توریستی کانادا، بهتر است که ویزای شنگن در ۳ سال اخیر داشته باشید. تمکن مالی بالای ۲۰ هزار دلار و سابقه بیمه چند ساله معتبر هم نیاز است

حتما ببینید: چگونه ویزای گردشگری مولتی پل کانادا بگیریم؟

چه کنیم؟

توجه داشته باشید که در حال حاضر، آسان ترین و ارزان ترین و سریع ترین راه دریافت ویزای شنگن به منظور تردد در ۲۶ کشور اروپا، دریافت پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی و دانشگاهی کشورهای اروپایی و دریافت ویزای تحصیلی بلند مدت است. اخذ مدرک زبان، کار سختی نیست که می توان ظرف ۶ تا ۹ ما به این مهم دست یافت و برای ویزای تحصیلی بلند مدت اقدام کرد و رهسپار قاره سبز شد و از کلاهبرداری شیادان هم خلاص شد. تحصیل در نروژ، هم‌چنان رایگان است.

شانس دریافت ویزای مولتی پل ۵ ساله کانادا برای دارندگان ویزای شنگن، زیاد است، اما نه شرط لازم است و نه شرط کافی.

شاید یکی از دلایل روی آوردن گسترده دانشجویان و جوانان ایرانی به یادگیری زبان آلمانی و فرانسه، همین دریافت ادمیشن تحصیلی آسان و راحت از دانشگاه های اروپایی و اقدام برای دریافت ویزا این دو کشور باشد که دریافت روادید شنگن تجاری و توریستی آن ها، سخت است.

حتما ببینید: دلایل ریجکت ویزای شنگن در تهران

نوشته رییس آژانس‌های گردشگری: افزایش شکایت بابت شنگن تضمینی و مولتی‌پل کانادا اولین بار در روزیاتو پدیدار شد.


لینک کوتاه مطلب

https://gtalk.ir/?p=636

برچسب ها

مطالب مشابه