این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

مشهورترین مداحان ایران چه کسانی هستند؟

۲۶ دی ۱۳۹۹
119 views
بدون نظر

مشهورترین مداحان ایران کیست ؟

مداحان زیادی در ایران فعالیت می‌کنند که شهرت کشوری دارند و چهره و صدایشان برای علاقه‌مندان آشنا است. محرم که می‌رسد خیلی‌ها دل می‌سپارند به نوای محزون آنها. در این میان جوانان زیادی هم هستند که در سال‌های اخیر وارد عرصه شده‌اند و اتفاقا طرفدار هم پیدا کرده‌اند. در این میان چند چهره قدیمی‌تر اما مشهورترند و به سبک قدیم مداحی می‌کنند. آنچه می‌خوانید درباره چند مداح معروف کشور است که آثارشان بیشترین مخاطب را دارد. سلیم موذن‌زاده اردبیلی یکی از مداحان معروف کشوراست که در سال ۱۳۱۵ خورشیدی در اردبیل متولد شد. پدرش شیخ عبدالکریم موذن‌زاده اردبیلی نخستین موذن رادیوی ایران است و برادرش رحیم موذن‌زاده اردبیلی نیز از مؤذنان معروف است. در اجرای برنامه، هنگام رسیدن به نکته‌ای باریک و حساس از وقایع عاشورا، ناخود آگاه صدایش را تا اوج می‌برد.

سلیم موذن‌زاده اردبیلی با سابقه ترین مداح درقید حیات ایران است که نوایش بیش از ۶ دهه است که از حنجره استثنایی او شنیده می‌شود. محمدصادق آهنگران در سال ۱۳۳۶ در اهواز متولد شد و یکی از مداحان سرشناس کشور است. اصالتا دزفولی است و مداحی را از نوجوانی و با خواندن در هیات‌ها آغاز کرد. در زمان انقلاب شعارگو بود و پس از انقلاب به فعالیت در کمیته پرداخت. صدای او در جبهه معروف بود. اولین نوحه‌ای که از او به‌طور سراسری پخش شد نوحه «ای شهیدان به خون غلتان خوزستان درود» سروده حبیب‌الله معلمی ملقب به فردوسی جنگ بود. از جمله دیگر کارهای مشهور بعدی وی می‌توان به «ای لشگرصاحب زمان آماده باش» و «با نوای کاروان» اشاره کرد. وی پس از جنگ در تهران در رشته زبان و ادبیات فارسی تا مقطع کارشناسی به تحصیل پرداخت. محمدارضی متولد ۱ اردیبهشت ۱۳۳۲ در نازی آباد ِ تهران معروف به منصور ارضی یا همان حاج منصور از مداحان سرشناس تهران است. او مداحی را از پنج سالگی زیر نظر عمویش حسن ارضی آموخته‌است. در سال‌های مصادف با پیروزی انقلاب ایران توانست شکل خاصی برای مداحی در جامعه ایجاد کند. در اوایل دهه ۶۰ محفلی را در مسجد شهدا واقع در خیابان آهنگ تشکیل داد. مسجد ارگ دیگر پایگاه اصلی منصور ارضی به شمار می‌رفت که تاکنون نیز در آنجا برنامه مداحی دارد. ارضی معروف‌ترین مداح ایران در دهه ۱۳۷۰ بود و مداحان معروفی چون حسین سازور، سعید حدادیان، محمود کریمی و محمدرضا طاهری از شاگردان او به شمار می‌روند. مراسم دعای کمیل در شاه‌عبدالعظیم و زیارت عاشورا در حسینیه صنف لباس‌فروشان تهران و اجرای مراسم در بیت الزهرا و حسینیه چمنی هم از جمله فعالیت‌های ثابت حاج منصور ارضی به شمار می‌روند. عباس کریمی معروف به حاج محمود متولد سال ۱۳۴۷ در یکی از محله‌‌‌های مذهبی تهران است. اولین بار در خردسالی پای منبر مرحوم کافی نشست و روضه خواند. پدرش در سال ۱۳۶۱ درعملیات فتح‌المبین در دشت عباس مفقودالاثر شده و برادرش ابوالفضل هم در کربلای ۵ شلمچه در سال ۶۵ شهید شد. بعد از شهادت پدرش در کنار تحصیل هم کار می‌کرد و هم مداحی. دانشجوی مدیریت صنعتی دانشگاه علامه طباطبایی بود به خاطر علاقه اش به مباحث فرهنگی سراغ مطالعات مرتبط با بحث‌های فرهنگی و به ویژه مداحی رفت. دارای کمربند سیاه دان دو در رشته جودو است و در رشته شین ‌ذن کاراته نیز کمربند سیاه‌دان ۵ دارد. حاج سعید حدادیان متولد سال ۱۳۴۴ در تهران است. او را به عنوان مداح جبهه‌ها می‌شناسند اما مداحی را از سن کودکی و نوجوانی شروع کرد.در بین مداحان نسل اول انقلاب او بیشترین طرفدار را دارد. خود را شاگرد حاج منصور می‌داند و با استادش برنامه‌های مشترک زیادی را برگزار کرده است. حدادیان مسوول فرهنگی دانشگاه تهران است. هیاتش در مهدیه بزرگ امام حسن برگزار می‌شود و سال‌های اخیر پسر نوجوانش محمد حسین هم مداحی می‌کند. یازده ساله بود که در هیات جوانان شرق نازی‎آبادکه حاج مجید فرسادی در آن می‎خواند، روضه حضرت رقیه را خواند. حاج حسین سازور متولد سال ۱۳۳۹ در تهران است. بیشتر در حسینیه موج‌الحسین برنامه دارد و افطاری‌های پنجشنبه‌های ماه رمضانش معروف است.

او پا منبری‌های ثابت و خاص خودش را دارد. سبک مداحی او به شدت مورد علاقه قدیمی‌ها است و بیشتر روضه می‌خواند و در روضه‌هایش ظرایف و لطایفی می‌گوید که رندان و عشاق اهل بیت را می‌سوزاند. او هم یکی از شاگردان حج منصورارضی به شمار می‌آید. حاج‌حسن خلج متولد سال ۱۳۴۵ است. هیاتش بیشتر در خیابان‌های پیروزی و نبرد برپا می‌شود. در دوره‌ای منتقدان زیادی داشت، اما حالا با گذشت زمان محبوبیت زیادی پیداکرده است. حاج حسن خلج بر مبانی موسیقی تسلط کامل دارد ولی بیشتر اهل روضه است. روضه‌هایش شبیه روضه‌های سازور و حاج علی انسانی است. مداحی را تقریبا از سن ۱۳-۱۲ سالگی شروع کرد و بعد از مدتی با منصور ارضی آشنا شد، از نظر فنون خوانندگی تا حدود زیادی از او بهره گرفت. یک سری نواهای ابداعی یا نواهای اقتباسی را با سبک‌های اصیل سنتی و ردیف‌های آوازی تلفیق کرد و همین کار باعث جذابیت مداحی اش شده است. حاج اسماعیل اخباری متولد آذر سال ۱۳۳۲ و خواهرزاده مداح مرحوم علی اخباری است. کمتر از ۱۰ سال داشت که پیشاپیش هیات آران و بیدگل قرآن می‌خواند. قاری قرآن کم سن و سال و ریز نقشی که پیشاپیش هیات حضرت اباالفضل(ع) قرآن می‌خواند گل کرد و شد مداح اول تمام مجالس و هیات‌هایی که در آنها می‌خواند و حالا پس از ۵۰ سال مدح و ذکر اهل‌بیت(ع) همه هستی خود را از وجود حضرت سید الشهدا(ع) می‌داند. صدای او برای مردم کاشان و آران و بیدگل یادآور خاطرات بسیاری است ایشون مداحی نوحه روضه های بسیار اجرا کردند مردم بسیاری به مداحی های حاج اسماعیل علاقه بسیاری دارند و در مراسم های ایشون حضور داشتند…

شغل مداحان معروف چیست؟

۱- منصور ارضی

مشغول چه کاری است: در بازار پارچه فروش ها حجره دارد
منصور ارضی که سال ها است بسیاری از عزاداران با صدای او عجین شده اند علاوه بر اینکه مداح و روضه خوان صنف لباس فروش هاست، در کسب و کار هم اهل همین صنف است. در بازار پارچه فروش ها حجره دارد و اینطور که شنیده می شود، ابوالفضل بختیاری (داماش) که او هم از مداحان کشور است، علاوه بر کارهای خودش، کمک دست پدرزن در این کار هم هست.

منصور ارضی بی تردید سیاسی ترین مداح کشور است و پامنبری هایش کمتر جلسه ای را به خاطر دارند که «حاجی» وسط روضه، گریزی هم به اتفاقات سیاسی کشور نزده باشد. اظهارات تند او علیه دولت خاتمی در طول هشت سال دولت اصلاحات، حمله به قالیباف و تشبیه او به عمر سعد، حملات تند او به اطرافیان محمود احمدی نژاد، طلب مرگ برای چهره های سیاسی (که اجالتا هاشمی رفسنجانی آخرین شان بوده) از جمله اظهارات جنجال برانگیز این مداح سرشناس کشور در طول سال های روضه خوانی اش بوده است.

۲- سعید حدادیان

مشغول چه کاری است: در دانشگاه مشغول است

سیاسی ترین مداح کشور (طبعا پس از منصور ارضی) در یکی از سیاسی ترین دانشگاه های کشور مشغول به کار است. سعید حدادیان که به اظهارنظرهای بعضا تند و سیاسی در جلسات روضه خوانی اش شهره است، خارج از حسینه و هیئت، در نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه تهران کار می کند و البته در همین دانشگاه هم برخی دروس مرتبط با معارف را تدریس می کند.

حدادیان معمولا به خاطر اظهارنظرهای خاص خود پای ثابت رسانه های سیاسی است و در دولت محمود احمدی نژاد و با شکایت رحیم مشایی و دولت دهم، پایش به دادگاه هم باز شد. دولتی که البته از اظهارنظرها و موضع گیری های سیاسی مداح ها به ویژه سعید حدادیان و منصور ارضی بیشترین استفاده را در ایام انتخابات برد و نهایتا کارشان به جایی رسید که این مداح، مشایی را عورت احمدی نژاد توصیف کرد.

۳- محمود کریمی

مشغول چه کاری است: سفال و بازار سنگ

محمود کریمی چهره شماره یک این روزهای هیئت های مذهبی، یکی از چهره های بازار سنگ هم هست. محمود کریمی که خودش می گوید «از خردسالی روی پای مرحوم کافی نشسته و روضه خوانده» در هیئت محمد طاهری و در کنار این مداح مشهور تهران معروف شد.بری گوش دادن به مداحی های حاج محمود میتوانید در گوگل دانلود مداحی محمود کریمی سرچ کنید و نوحه های ایشون رو از سایت های مختلف دانلود و گوش دهید…

اولین مداحی ها با سبک «دو نفره» را هم تقریبا همین دو مداح در یکی از مجالس محمد طاهری باب کردند، سبکی که حالا اکثر جلسات مذهبی را درنوردیده و بچه هیئتی ها و البته آنهایی که شاید فقط محرم ها پایشان به هیئت ها باز می شود با مدل های دیگرش کمتر حال می کنند، سبک و سیاق دو نفره ای که بعدها توسط دیگر مداحان نوظهور تقلید شد و نهایتا «حوسین حوسین» معروف (حسین حسین سابق!) را به وجود آورد، رویه ای که انتقادب رخی مراجع تقلید را هم به دنبال داشته است.

از اینها که بگذریم، کریمی گویا در بازار سنگ مشغولیت دارد و خودش هم گفته «در کار سفال هستم، تولید سفال و آجر». محمود کریمی پیش از اینکه در مداحی چهره شود، بنایی و نجاری و کارگری را هم تجربه کرده است.

حاج محمود کریمی

حالا اما «حاج محمود» در میان جوانان زیادی محبوب است و چهره های سرشناس سیاسی هم پامنبری هایش هستند. او نیز از بزرگانی است که کسب درآمد مداحان از مداحی را شایعه محض می داند.

۴- عبدالرضا هلالی

مشغول چه کاری است: تجارت چوب

از وقتی که رضا هلالی شیوه ای جدید در سینه زنی را باب کرد و حاج منصور ارضی از او تعریف کرد شاید ده سالی می گذرد. رضا هلالی از پرحاشیه ترین مداحان است و البته بخشی از حاشیه هایش را باید پای خصلت های «مردم و جماعتی» نوشت که از سرک کشیدن به زندگی خصوصی خلق الله لذت می برند که گویی این کار، کسب و کارشان است. فرقی هم نمی کند طرف بازیگر سینما و تلویزیون باشد یا خواننده و مداح.

هلالی هم چند سال پیش، چوب همین جماعت را خورد و آنچه در حریم خصوصی اش گذشته بود، سر از یک گوشی موبایل و نهایتا شبکه بلوتوث درآورد. هلالی که رشته حقوق را در مقطع کاردانی دنبال می کرد مثل بسیاری از هم صنفانش در عرصه مداحی، درس را نیمه تمام گذاشت و بیشتر وقتش را به مداحی اختصاص داد. بعدها و با چهره شدن در این عرصه، کمی اوضاعش بهتر شدو حالا هم در حوالی میدان گمرک به تجارت چوب در حجره شخصی اش مشغول است. گویا در این تجارت با حیدر توکل از دیگر مداحان تهران شریک است و با هم در کار خرید و فروش چوب مشغول هستند.

۵- جواد مقدم

مشغول چه کاری است: تذهیب

جواد مقدم از نسل جدید مداحانی است که به خاطر استفاده از سبک و خواندن آهنگ هایی عجیب و غریب به سرعت چهره شد. وقتی می گوییم «آهنگ های عجیب و غریب» درباره زمانی صحبت می کنیم که گوش خلق الله به این مدل خواندن های امروزی عادت نکرده بود و حساسیتش به چنین بدعت هایی را از دست نداده بود.

آهنگ ها و سبک هایی که باعث شد پای «بزرگترها» و به قول قدیمی ها «پیرغلامان» از هیئت ها بریده شود و جای آنها را جوانانی پر کنند که با سبک های «پاپ گونه» بیشتر حال می کنند و در تمام طول عزاداری و سینه زنی لحظه ای هم یک جا بند نمی شوند و دائم هروله می کنند.

جواد مقدم که برخی طرفدارانش او را مداح – هنرمند توصیف می کنند، خارج از هیئت هم به کار هنر مشغول است. او از معدود مداحان تحصیلکرده است و در دانشگاه آزاد، «هنر» خوانده. الان هم به کار تهذیب مشغول است و کارگاهی هم برای همین کار دارد. مقدم گاهی اوقات، کارهای تهذیبش را در برخی نمایشگاه ها به نمایش می گذارد و در کسب و کار با محصولات هنری اش هم مثل مداحی اش جدی است.

۶- حسین سازور

مشغول چه کاری است: ساخت و ساز

حسین سازور از شاگردان منصور ارضی و از مداحان قدیمی کشور است. محمود کریمی، دیگر مداح سرشناس کشور در یکی از مصاحبه هایش در پاسخ به شایعه دریافت مبالغ نجومی از سوی برخی مداحان سرشناس، این موضوعرا شایعه خواندو گفت هر کدام از مداح ها برای خودشان کسب و کار دارند. او برای مثال به محمد طاهری اشاره کرد که دفتر فرهنگی دارد و البته از حسین سازور هم نام برد و گفت در کار «ساخت و ساز» است.

امیدواارم این مطلب مورد پسندتون باشه و با دوستان خود به اشتراک بزارید ….


لینک کوتاه مطلب

https://gtalk.ir/?p=2951

برچسب ها

مطالب مشابه