این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

۲۰ حقیقت جالب درباره دنیا که بعید است از آن ها باخبر باشید

۳ تیر ۱۳۹۸
1,618 views
بدون نظر

دنیا هر روز با رو کردن حقیقتی شگفت انگیز درباره ی خود ما را غافلگیر می کند و به نظر می رسد تا ابد چیزی برای کشف درباره ی هر گوشه ی این دنیا وجود داشته باشد. مثلاً بسیاری از ما نمی توانیم حتی یک روز را بدون قهوه تصور کنیم اما احتمالاً نمی دانید که این کافئین نیست که بعد از خوردن قهوه به ما انرژی می دهد. با حقایقی جالب درباره ی دنیا همراه باشید.

۱- هر گربه ای بینی منحصر به فرد خود را دارد

درست مثل ما آدم ها که هر کدام اثر انگشت منحصر به خودمان را داریم، گربه ها را هم می توان از روی شیارهای منحصر به فرد روی بینی شان از هم تشخیص داد. در حقیقت، شیارهای بینی هیچ دو گربه ای مانند هم نیست.

۲- حیوانات کوچک، دنیا را به صورت دور آهسته می بینند

تحقیقی در سال ۲۰۱۳ نشان داد هر چه حیوانی کوچک تر باشد، چشم های آن اطلاعات حسی را سریع تر پردازش می کند. چون آن ها قادرند در مقایسه با حیوانات بزرگ تر، اطلاعات بیشتری را در عرض یک ثانیه ببینند، زمان برای آن ها کندتر سپری می شود.

۳- سگ ها هنگام مدفوع کردن به صاحب خود خیره می شوند تا احساس امنیت کنند

اگر برایتان این سؤال پیش آمده که چرا سگ تان هنگام مدفوع کردن به شما نگاه می کند، باید بدانید که سگ ها در این حالت احساس می کنند آسیب پذیر هستند، به همین خاطر به صاحب خود خیره می شوند تا بیشتر احساس امنیت کنند. آن ها انتظار دارند که در این حالت از آن ها محافظت کنید یا دست کم در صورت وجود خطر به آن ها هشدار دهید.

۴- بوتان تنها کشور دنیا است که میزان کربن دی اکسید هوای آن منفی است

بوتان در زمینه ی محیط زیست، می تواند سرمشقی برای تمام کشورهای دنیا باشد. جنگل های این کشور آنقدر اکسیژن تولید می کنند که میزان آن بسیار بیشتر از کربن دی اکسیدی است که منتشر و وارد هوا می شود. در کشور بوتان همچنین از رودخانه ها برای تولید برق تجدید پذیر استفاده می شود.

۵- دلفین ها با یک چشم باز می خوابند

در هنگام خواب، یک نیم کره ی مغز دلفین ها فعال باقی می ماند، در حالی که نیم کره ی دیگر استراحت می کند. بنابراین، یک چشم دلفین باز می ماند. این مسأله باعث می شود دلفین هوشیار باقی بماند و در صورت نزدیک شدن موجودات شکارچی، متوجه حضور آن ها شود. کار تنظیم تنفس دلفین هم برعهده ی بخش فعال مغز او است.

۶- موزها به این دلیل انحنا دارند که به سمت آسمان رشد می کنند

به این مسأله زمین گرایی منفی گفته می شود. موزها عکس نیروی گرانش رشد می کنند، یعنی به سمت بالا که نور خورشید بیشتر است، به همین دلیل انحنا پیدا می کنند.

۷- گربه ها از عمد به صاحب شان بی اعتنایی می کنند

گربه ها صدای صاحب خود را می شناسند، اما ترجیح می دهند به آن بی اعتنا باشند. محققان گمان می کنند علت این مسأله آن است که این انسان ها نبودند که گربه ها را برای اطاعت از خودشان اهلی کردند، بلکه گربه ها خودشان برای ارتباط با انسان ها پیشقدم شدند و خود را اهلی کردند.

۸- سگ ها عطسه می کنند تا نشان دهند در حال بازی و تفریح هستند

سگ ها عطسه می کنند تا به سگ های دیگر یا آدم ها نشان دهند که در حال بازی و تفریح هستند و به این ترتیب، شوخی شان تبدیل به یک درگیری واقعی نشود.

۹- از مدفوع فیل ها می توان کاغذ درست کرد

تولید کاغذ باکیفیت از مدفوع فیل ها امری شدنی است، چون مدفوع این حیوانات حاوی مقادیر زیادی فیبر گیاهی است که برای محیط زیست هم مفید است. این کار به کاهش روند تخریب جنگل ها و حفظ گونه ی فیل ها کمک می کند.

۱۰- حضور در فضاهای سبز در دوران کودکی می تواند تأثیر مثبتی بر سلامت روان در دوران بزرگسالی داشته باشد

تحقیقات نشان داده رشد یافتن در محیطی در نزدیکی طبیعت و فضاهای سبز برای سلامت روان مفید است. این مسأله ریسک ابتلا به بیماری های روحی را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

۱۱- قهوه به طور مستقیم باعث افزایش انرژی نمی شود

یک علت احساس خستگی، مولکول هایی به نام آدنوزین هستند. گیرنده های مخصوصی در بدن ما وجود دارند که بعد از آنکه توسط نورون ها فعال شدند، مولکول های آدنوزین را شناسایی می کنند. در طول روز، به مرور، آدنوزین بیشتری در بدن انباشته می شود و در نتیجه، هر چه می گذرد بیشتر احساس خستگی می کنید. با نوشیدن قهوه، کافئین موجود در آن به این گیرنده های مخصوص می چسبد و جلوی ورود مولکول های آدنوزین به گیرنده ها را می گیرد. با مسدود شدن گیرنده ها، دیگر انتقال دهنده های عصبی بدن مانند دوپامین، فرصت پیدا می کنند تا سطح خود را در بدن بالا ببرند و انرژی شما را افزایش دهند. با این حال، وقتی همه ی کافئین درون بدن به اتمام می رسد، با هجوم مولکول های آدنوزین، دوباره احساس خستگی می کنید.

۱۲- گربه ها برای آدم ها میو می کنند نه برای گربه های دیگر

میو میو زبان طبیعی گربه ها نیست. گربه ها از این روش بیشتر برای برقراری ارتباط با آدم ها استفاده می کنند. فقط بچه گربه ها برای جلب توجه مادرشان به آن ها میو می کنند. گربه ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر از بوی بدن، زبان بدن، حالت چهره و تماس فیزیکی استفاده می کنند.

۱۳- چشم های آبی واقعا آبی نیستند

هیچ رنگدانه ای روی بالاترین لایه ی عنبیه ی چشم های آبی وجود ندارد و در پشت این لایه هم فقط رنگدانه ی قهوه ای وجود دارد. علاوه بر این، یک لایه ی میانی هم به نام استروما در چشم وجود دارد که آن هم جز ذرات کوچکی که درون آن معلق هستند، هیچ رنگدانه ای ندارد. اما همین ذرات کوچک هستند که نور آبی را پخش و جذب می کنند و باعث می شوند چشم ها آبی دیده شوند.

۱۴- پشت بام های سفید می توانند به کاهش مشکل گرمایش زمین کمک کنند

با سفید کردن پشت بام ساختمان ها احتمالاً می توان به کاهش مشکل گرمایش زمین کمک کرد. ساختمان هایی که بام سفید رنگ دارند، خنک تر باقی می مانند، چون نور بیشتری را بازتاب می دهند. بنابراین کمتر نیاز به استفاده از دستگاه های تهویه ی هوا خواهد بود، گرمای کمتری جذب ساختمان می شود و از طریق هوا به شهر منتقل می شود، و انرژی کمتری هم منتشر و در ابرها محبوس می شود، مسأله ای که در به وجود آمدن اثر گلخانه ای نقش دارد.

۱۵-  در کشور ترکمنستان یک آتش جاودانه وجود دارد

در سال ۱۹۷۱، دانشمندان شوروی شروع به حفر زمین در مرکز بیابان قره قوم، برای دستیابی به گاز کردند. اما سکوی حفاری فرو ریخت و گازهای سمی وارد هوا شدند. دانشمندان تصمیم گرفتند با برپا کردن آتش در حفره ی به وجود آمده جلوی پخش بیشتر گاز را بگیرند. آن ها انتظار داشتند آتش بعد از چند روز فروکش کند. اما این آتش همچنان پابرجا است و محلی ها به آن «درگاه جهنم» می گویند.

۱۶- به فرورفتگی بالای لب ها، فیلتروم گفته می شود

فیلتروم یا بوسه گاه هیچ کارکرد خاصی در بدن انسان ندارد اما به دیگر پستانداران کمک می کند رطوبت را از دهان خود به پره های بینی خود برسانند و به این ترتیب بینی خود را مرطوب نگه دارند.

۱۷- اگر مشتری به اندازه ی ماه به زمین نزدیک بود اینطور دیده می شد

قطر سیاره ی مشتری، ۴۰ برابر بیشتر از قطر ماه است.

۱۸- رنگ صورتی فلامینگوها به خاطر خوراک شان است

فلامینگوها با پرهای خاکستری متولد می شوند. اما بعد به تدریج به رنگ صورتی در می آیند که علت آن رنگدانه ی خاصی است که از خوراک آن ها یعنی میگوها، لاروها و جلبک های سبز آبی، وارد بدن شان می شود.

۱۹- سوراخ های بینی ما به نوبت نفس می کشند

«چرخه بینی» به حالتی گفته می شود که برای مدتی محدود، یکی از سوراخ های بینی تبدیل به سوراخ غالب می شود، گردش خون در آن افزایش پیدا می کند و در عین حال، سوراخ دیگر بینی ورم می کند. به همین دلیل است که وقتی سرما می خوریم فقط از یک سوراخ می توانیم نفس بکشیم.

۲۰- حیوانات به خاطر اشعه ی فرابنفش از خطوط برق دوری می کنند

حیوانات به این دلیل از کابل های برق دوری می کنند که درخشش پرتوهای فرابنفش آن ها را می ترساند. چشم انسان قادر به دیدن این درخشش نیست.

نوشته ۲۰ حقیقت جالب درباره دنیا که بعید است از آن ها باخبر باشید اولین بار در روزیاتو پدیدار شد.


لینک کوتاه مطلب

https://gtalk.ir/?p=694

برچسب ها

مطالب مشابه